MONTE CASSINO – RAJD ROWEROWY DOLNOŚLĄSKIEJ SOLIDARNOŚCI

Dolnośląskie Stowarzyszenie Kultury Zdrowotnej i Sportu NSZZ „Solidarność” zorganizowało rajd rowerowy, którego celem jest uczczenie 71 rocznicy zwycięstwa 2 Korpusu Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa w bitwie o Monte Cassino.

Tło oraz dramaturgię tego wydarzenia doskonale ilustruje treść rozkazu dowódcy, który 11 maja 1944 roku odczytano żołnierzom 2 Korpusu:

Żołnierze!

Kochani moi Bracia i Dzieci. Nadeszła chwila bitwy. Długo czekaliśmy na tę chwilę odwetu i zemsty nad odwiecznym naszym wrogiem. Obok nas walczyć będą dywizje brytyjskie, amerykańskie, kanadyjskie, nowozelandzkie, walczyć będą Francuzi, Włosi oraz dywizje hinduskie. Zadanie, które nam przypadło, rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego. W chwilach tych będą z nami myśli i serca całego Narodu, podtrzymywać nas będą duchy poległych naszych towarzyszy broni. Niech lew mieszka w Waszym sercu.

Żołnierze – za bandycką napaść Niemców na Polskę, za rozbiór Polski wraz z bolszewikami, za tysiące zrujnowanych miast i wsi, za morderstwa i katowanie setek tysięcy naszych sióstr i braci, za miliony wywiezionych Polaków jako niewolników do Niemiec, za niedolę i nieszczęście Kraju, za nasze cierpienia i tułaczkę – z wiarą w sprawiedliwość Opatrzności Boskiej idziemy naprzód ze świętym hasłem w sercach naszych Bóg, Honor i Ojczyzna.

Generał dywizji Władysław Anders

Treść rozkazu została zaczerpnięta z Wikipedii. Zachęcamy do zapoznania się z pełnymi informacjami zawartymi na stronie http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_o_Monte_Cassino, które mogą okazać się pomocne w zrozumieniu idei rajdu oraz wzbudzić zainteresowanie wspomnianym wydarzeniem.

W dniu 10 maja 2015 roku siedmiu przedstawicieli Dolnośląskiej Solidarności wyruszy z Wrocławia busem do miejscowości Ospedaletto D alpinolo aby stamtąd na rowerach przejechać do Monte Cassino i tam w dniu 17 maja uczestniczyć w oficjalnych obchodach rocznicowych Bitwy o Monte Cassino. Rajd odbywa się pod honorowym patronatem Przewodniczącego Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”– Kazimierza Kimso.

W serwisie internetowym www.NaRowerach.com, który pełni rolę patrona medialnego organizowanego rajdu, można zapoznać się z profilem trasy oraz na bieżąco będzie można śledzić przebieg rajdu.

Sponsorami rajdu są:

  • Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” – http://solidarnosc.wroc.pl/
  • Spółka DDP – dostawca profesjonalnych technologii i usług skanowania oraz przetwarzania zasobów cyfrowych – http://www.ddp.pl/
  • Firma iKontekst.pl, której misją jest wspieranie wszelkich działań związanych z produkcją i eksploatacją zasobów cyfrowych – http://ikontekst.pl/
  • Dolnośląskie stowarzyszenie Kultury Zdrowotnej i Sportu NSZZ „Solidarność” – http://sportsolidarnosc.pl/

Zapraszamy do kibicowania i obserwowania przebiegu rajdu na profilach społecznościowych:

Region Dolny Śląsk NSZZ DDP Sp. z o.o. iKontekst.pl Dolnośląskie Stowarzyszenie Kultury Zdrowotnej i Sportu NSZZ

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.